Serveringskran 8 mm med 40 mm lock

Redo att skickas!
SKU
30303
59,00 kr
Kort beskrivning
Serveringskran i LDPE plast - Low density Polyeten. Lång sprundtapp i polypropylen, med 8 mm innerdiameter

Serveringskran 8 mm med 40 mm lock: Enkel och prisvärd lösning för din servering

Letar du efter en pålitlig och kostnadseffektiv lösning för att servera dina drycker? Då är vår "Serveringskran 8 mm med 40 mm lock" det perfekta valet för dig. Denna serveringskran är tillverkad av LDPE-plast, vilket gör den både hållbar och säker att använda med livsmedel, inklusive vin och alkohol.

Funktioner och fördelar

  • Enkel att använda: Serveringskranen är utformad för att vara enkel att använda, även för nybörjare. Den öppnas med ett kvarts varv och är stängd när den pekar åt höger eller vänster. När den pekar framåt är den öppen.
  • Flexibel: Med en lång tapp som du kan koppla en slang på, är denna serveringskran perfekt för att fylla på flaskor och behållare.
  • Passar många behållare: Denna serveringskran passar på många svenska 5 och 10-liters plastdunkar, vilket gör den till en mångsidig lösning för dina serveringsbehov.

Serveringskran i LDPE plast - Low density Polyeten. Lång sprundtapp i polypropylen, med 8 mm innerdiameter. 8 mm är våra långsammaste plastkranar, därför noggranna vid små volymer. Om man t.ex. skall fylla på några dl.

Livsmedelsgodkänd, tål bla a vin och alkohol. Sitter i 40 mm dunklock med packning av gummi. Passar bl a på många svenska 5 och 10-liters plastdunkar.

Saknar egen avluftning och passar bäst till dunkar som redan har avluftning. Lång tapp som man kan koppla en slang på. Tappen sticker ut 25 mm och har en ytterdiameter av 11 mm. Perfekt om man skall fylla på flaskor och behållare.

Serveringskranen serverar snabbt för den öppnar på ett kvarts varv. I läge till höger eller till vänster är serveringskranen stängd. Serveringskranen är öppen när den pekar framåt.