Candy Shot Gräddkola

Skickas direkt
SKU
41312
16,00 kr
Kort beskrivning

Candy Shot Gräddkola 20 ml – essens för len kolashot

Candy Shot Gräddkola förvandlar sprit och socker till en gyllene godisshot med smak av gräddkola, smörkola, brynt smör, vanilj och en nypa salt.

Flaskan på 20 ml räcker till 750 ml färdig spritdryck. Instruktioner finns på etiketten.

Servera iskall i små glas, häll en skvätt i kaffet eller ringla över vaniljglass.

Candy Shot Gräddkola 20 ml

Candy shots är precis vad det låter som: sprit med godissmak, serverad i små glas när stämningen ska lyftas ett snäpp. Länge gjorde man dem genom att lösa upp godis i en flaska och hoppas på det bästa – med grumlig färg, bottensats och ojämn smak som resultat. Med en essens får du högre kvalitet än upplöst godis: renare smak, klarare dryck och samma resultat varje gång.

Gräddkola är originalet i serien, smaken som gjorde Candy Shot till en succé. Det är lätt att förstå varför. Få smaker är så omedelbart välbekanta som mjuk, smörig kola – och få gör sig så bra i ett kylt shotglas när middagen är avklarad och kaffet står på bordet.

Färg & intryck

Den färdiga drycken är varmt bärnstensgul, som smält kola eller ljus sirap. Sockret ger den en lätt simmig kropp, och efter några timmar i frysen rinner den tjockt och långsamt ner i glaset.

Doft

Doften är som att lyfta på locket till en kastrull där kolan just nått rätt temperatur. Brynt smör och grädde kommer först, sedan vanilj och karamelliserat socker. Längst in finns en rostad, nästan nötig ton och en aning salt som håller sötman i schack.

Smak

Smaken är rund, fyllig och generöst söt utan att bli kladdig. Anslaget är ren gräddkola – mjukt och mjölkigt – innan den mörkare smörkolan tar över med brynt smör och lätt bränt socker. Vaniljen binder ihop allt, och den lilla sältan i bakgrunden gör att man gärna tar en klunk till i lugn takt. Spritens värme finns där men är väl inbäddad, ungefär som i en kolalikör.

Eftersmak

Eftersmaken är lång och len. Kola, vanilj och en ton av knäck ligger kvar på tungan, och det sista som försvinner är den svagt salta smörigheten.

Så gör du

Essensen blandas med vodka eller neutral sprit och socker. 20 ml räcker till 750 ml färdig spritdryck. Låt gärna flaskan vila i frysen före servering. Instruktioner finns på etiketten.

Serveringstips

  • Iskall shot i små glas – så som den är tänkt.
  • En skvätt i en kopp starkt kaffe, gärna med lättvispad grädde.
  • Ringlad över vaniljglass som vuxen dessertsås.
  • Skakad med mjölk och is till en krämig koladrink.
  • Med en nypa flingsalt på glaskanten för salt kola-känsla.

Om essensen

Candy Shot Gräddkola ingår i Prestige-sortimentet och är den smak som flest återkommer till. Den är gjord för vuxna gäster som uppskattar något sött och lekfullt i glaset – en liten shot till kaffet säger mer än en hel bricka, och det goda ska njutas med måtta.

Eftersom smaken är så ren fungerar essensen också i köket: i tryffel, kolasås, tårtfyllning och glass. För den som bjuder många eller blandar ofta finns samma kolasmak i 280 ml, 1000 ml, 5 liter och 25 liter, och för dryckesindustrin även i IBC-behållare.