Hygge Coffee Liqueur Kaffeliköressens 20 ml
Det finns en kaffelikör som står i nästan varje barskåp: den mörka, söta och generösa, den som gör kvällens sista kopp till en dessert och som ingen kaffedrink klarar sig utan. Hygge Coffee Liqueur är byggd i just den stilen – rund, mjuk och omedelbart tilltalande, med mer sötma och fyllighet än stramhet.
Namnet säger resten. Det här är en likör för soffhörnet, brasan och de långa middagarna, när någon frågar om det finns något gott till kaffet. Med en liten flaska essens har du svaret hemma, färdigt på några minuter.
Färg & intryck
Den färdiga likören är djupt mörkbrun, nästan svart i flaskan, med varma bärnstensfärgade kanter när ljuset faller igenom glaset. Sockret ger en tjock, sirapslen konsistens som långsamt rinner tillbaka längs glasets insida.
Doft
Doften är som att öppna en nymalen påse mörkrostat kaffe bredvid en burk kolasås. Rostade bönor dominerar, följda av söt vanilj, smörkola och brynt socker. Längst in finns en varm ton av mörk rom och en aning kakao.
Smak
Smaken är söt, fyllig och mjuk från första droppen. Kaffet är tydligt men snällt – mer nybryggt mellanrostat än besk espresso – och bäddas in i vaniljkräm, kola och mörk sirap. Rommens värme ger likören lite djup och hindrar sötman från att bli platt, medan en diskret rostad beska håller ordning på helheten. Munkänslan är tjock och len, nästan som flytande kaffekola, och det är just den som gör likören så tacksam att blanda med mejeri och is.
Eftersmak
Eftersmaken är medellång och söt, med kaffe, vaniljfudge och en liten rostad ton som dröjer sig kvar på tungan. Inga vassa kanter – bara en mjuk värme som får en att vilja ta en klunk till.
Så gör du
Essensen blandas med vodka eller neutral sprit samt socker. 20 ml räcker till 750 ml färdig likör, som blir som bäst om den får stå ett dygn så att sockret löst sig helt. Instruktioner finns på etiketten.
Serveringstips
- Över rejält med is, som den är – enklaste avec som finns.
- I espresso martini med vodka och en nybryggd espresso, skakad till tjockt skum.
- Med vodka, is och ett lock av mjölk eller lättvispad grädde – en krämig klassiker.
- En skvätt i kvällskaffet eller i varm choklad med vispgrädde.
- Ringlad över vaniljglass, eller som smaksättning i tiramisu och chokladtryffel.
Om essensen
Hygge Coffee Liqueur är den självklara basvaran i likörhyllan: en kaffelikör som alla tycker om och som fungerar lika bra i glaset som i köket. Den söta, fylliga stilen gör den till förstavalet för krämiga drinkar och desserter, där en torrare kaffelikör lätt försvinner.
Föredrar du mindre sötma och mer renodlat kaffe finns det andra kaffelikörer i sortimentet att jämföra med – men vill du ha den mjuka, generösa klassikern är det här rätt flaska. Essensen finns även i 25 liter för den som producerar i större skala.