PR Exotisk Grön Banan liköressens

Skickas direkt
SKU
41209
16,00 kr
Kort beskrivning

PR Exotisk Grön Banan liköressens 20 ml – essens för grön tropisk bananlikör

PR Exotisk Grön Banan liköressens förvandlar sprit och socker till en klargrön, exotisk likör där banan möter tropiska frukter och en hemlighetsfull örtkryddighet.

Flaskan på 20 ml räcker till 750 ml färdig likör. Instruktioner finns på etiketten.

Klassisk med apelsinjuice och is – grön, fruktig och lättdrucken.

PR Exotisk Grön Banan liköressens 20 ml

Det här är inte en vanlig bananlikör som råkat få en annan färg. Den gröna bananlikören är en egen tradition, med rötter i gamla recept där banan kombinerades med tropiska frukter, kryddor och örter till något betydligt mer sammansatt än godisbanan. Resultatet är en likör som ser ut som en ädelsten och smakar som en hel korg solmogen, exotisk frukt.

Många känner igen den från ungdomens fester: det gröna glaset med apelsinjuice som plötsligt stod i allas händer. Med PR Exotisk Grön Banan liköressens blandar du den själv, och kan återuppleva klassikern – eller upptäcka hur bra den faktiskt fungerar i mer genomtänkta drinkar.

Färg & intryck

Färdig likör blir klart och lysande grön, någonstans mellan äppelgrönt och smaragd. Den är genomskinlig och blank, med likörens typiska simmighet. Tillsammans med apelsinjuice skiftar drinken i en säregen gulgrön ton som inte liknar något annat i baren.

Doft

Doften är fruktig och lite mystisk. Banan finns där, men grönare och friskare än i en gul bananlikör – mer som en nyss skalad, fast banan. Runt den samlas ananas, guava och mogen melon, och bakom frukten anas örter och kryddor: lite anis, lite vanilj, något blommigt.

Smak

Smaken är söt, mjuk och tropisk. Bananen leder, men den delar generöst med sig av utrymmet till exotiska frukter – ananas, papaya, en aning kokos och citrusskal. Det som gör likören speciell är örtkryddigheten i bakgrunden, en mild, nästan medicinalskåpsaktig komplexitet som ger sötman något att luta sig mot. Kroppen är medelfyllig och len. Blandad med syrlig juice vaknar fruktigheten till ordentligt, och sötman hamnar precis där den ska.

Eftersmak

Eftersmaken är fruktig och medellång, med banan, tropisk frukt och en sval örtton som gör att munnen känns frisk i stället för söt.

Så gör du

Essensen blandas med vodka eller neutral sprit samt socker. 20 ml räcker till 750 ml färdig likör. Instruktioner finns på etiketten.

Serveringstips

  • Med apelsinjuice över mycket is – originalserveringen som aldrig slår fel.
  • Med citronläsk eller tonic och en limeklyfta.
  • Med ljus rom, ananasjuice och lime för en grön tikidrink.
  • Som iskall shot, gärna skiktad med blå curacao.
  • Med mousserande vin och en skiva stjärnfrukt som fördrink.

Om essensen

PR Exotisk Grön Banan ingår i PR-serien (Prestige) och är essensen för den som vill ha något lekfullt men inte banalt. Den passar lika bra på nostalgifesten som i den ambitiösa hemmabaren, där dess örtiga djup gör den roligare att arbeta med än många andra fruktlikörer.

Prova den också i fruktsallad, över citronsorbet eller i en grön gelédessert. Essensen finns även i 25 liter för producenter.