UP Black Label Ginessens

Skickas direkt
SKU
41732
19,00 kr
Kort beskrivning

UP Black Label Ginessens 20 ml – essens för pepprig, floral premiumgin

UP Black Label Ginessens ger vodka eller neutral sprit karaktären av en djup, kryddstark gin: kubeb- och paradiskornspeppar, irisrot, koriander, lakritsrot och citronskal över en fast enbärsgrund.

Flaskan på 20 ml räcker till 750 ml färdig gin. Instruktioner finns på etiketten.

Njut den i en torr martini, i en Negroni eller med tonic och en skiva rosa grapefrukt.

UP Black Label Ginessens 20 ml

Det här är ginen för den som redan har en favorit och undrar vad som finns ett trappsteg upp. Black Label utgår från den ljusa, blommiga ginstilen men vrider upp allt som ger djup: mer peppar, mer rot, mer olja i munkänslan. Där lillasyskonen är luftiga och försiktiga är den här tät och bestämd – fortfarande elegant, men med mörkare klangbotten.

Tänk på skillnaden mellan en vårkväll och en sensommarnatt. Samma trädgård, men dofterna är tyngre och kryddigare. Blommorna finns kvar, nu med violrot och en aning lavendel i stället för lätt citrus, och pepparsorterna har fått flytta fram till första raden. Det är en gin som vill bli smakad långsamt, och som gör störst intryck i drinkar med få ingredienser.

Färg & intryck

I glaset är ginen vattenklar med en lätt oljig glans. Snurrar du glaset faller tårarna långsamt – den har mer kropp än man väntar sig av en klar sprit, och bjuder på en mjuk, nästan krämig textur redan innan första klunken.

Doft

Näsan möts av nymalen peppar – inte svartpepparns skärpa utan kubebpepparns svala, kådiga kryddighet och paradiskornens varma ton av ingefära och kardemumma. Därunder breder irisroten ut sig, pudrig och violdoftande, tillsammans med koriander, torkat citronskal och mörkgrön enbär. Ge glaset en minut, så kommer lakritsrot och en antydan av kanelbark.

Smak

Smaken tar plats direkt. Enbären är fastare här än i den lättare stilen och ger en tallbarrsfrisk stomme, men det är kryddorna som berättar historien: peppar som värmer utan att brännas, koriander med sin apelsinton, angelika som drar åt det torra och jordiga. Mitt i allt detta ligger en rund, söt kärna av lakritsrot och mandel som gör att ginen känns sammetslen trots sin intensitet. Blomtonerna återkommer mot slutet, som en parfym över kryddhyllan.

Eftersmak

Eftersmaken är lång och värmande. Pepparn sitter kvar längst, följd av irisrotens pudrighet och en torr, ren enbärston. Citrusen blinkar till i slutet och lämnar munnen frisk.

Så gör du

Essensen blandas med vodka eller neutral sprit – välj gärna en riktigt ren sprit, så kommer nyanserna fram bäst. 20 ml räcker till 750 ml färdig gin. Instruktioner finns på etiketten.

Serveringstips

  • Torr martini, omrörd och iskall, med citronzest eller en oliv.
  • Negroni – pepparn och rötterna står upp mot bitter och röd vermouth.
  • Med premiumtonic, rosa grapefrukt och några hela rosépepparkorn.
  • Gimlet med färsk lime, där kryddorna får kontrast av syran.
  • Ren över en stor isbit som avec för den som föredrar klar sprit.

Om essensen

Ultra Premium-serien (UP) är sortimentets finaste essenser, framtagna för den som ställer höga krav på djup och nyansrikedom. Flaskan på 20 ml ger en flaska om 75 cl – perfekt för att prova en ny stil eller ge bort till en ginälskare.

Föredrar du en lättare, mer citrusbetonad variant av samma stilriktning finns Gin Black Bull och Black Elephant i större format. Black Label är syskonet med svart slips: samma familjedrag, mer allvar.