UP Jonnys Whiskyessens 20 ml
Vissa whiskysorter vill bli beundrade i tystnad. Den här vill vara med där det händer. Jonnys är den utåtriktade blended whiskyn – den som står längst fram i barhyllan, som hamnar i fler långdrinkar än någon annan stil och som aldrig tappar rösten hur mycket is och soda man än häller på. Karaktären är ung, kryddig och full av energi: malt och frisk frukt i botten, peppar i toppen och en rökslinga som binder ihop alltsammans.
Det är just den kombinationen som gör stilen så användbar. En mjukare whisky försvinner i ett högt glas, men Jonnys tränger igenom med sin krydda och sin rök och ger drinken ryggrad.
Färg & intryck
Färdigblandad får whiskyn en klar, gyllene bärnstensfärg med en varm kopparton i kanten – som ljus honung i motljus.
Doft
Doften är frisk och pigg. Först kommer krispigt äpple, päron och lite citrusskal, sedan maltsötma som påminner om nybakat bröd och ljus sirap. Vaniljen ligger som ett mjukt band i mitten, och runt alltihop slingrar sig röken – inte tung och tjärig, utan som doften av en brasa på avstånd. Nymalen svartpeppar och en aning ingefära kittlar i näsan.
Smak
Smaken öppnar med ett kryddigt anslag som genast väcker gommen. Svartpeppar, kanel och ingefära möter söt malt och rostat spannmål, och strax därefter breder frukten ut sig: äpple, päron och en skvätt apelsin. Vanilj och lite kola rundar av mitten innan röken kliver fram på allvar – torr, lätt torvig och precis så tydlig att den sätter sin prägel utan att ta över. Munkänslan är medelfyllig med ett friskt bett, vilket är exakt det som får whiskyn att sjunga i en highball.
Eftersmak
Eftersmaken är medellång, varm och kryddig. Peppar och rök dröjer sig kvar längst, tillsammans med rostad ek, en torr maltighet och ett sista stänk av vanilj som mjukar upp avslutningen.
Så gör du
Essensen blandas med vodka eller neutral sprit och kan drickas genast. 20 ml räcker till 750 ml färdig whisky. Instruktioner finns på etiketten.
Serveringstips
- Highball med sodavatten, mycket is och en citronzest – stilens paradgren.
- Med ginger ale och en limeklyfta för en kryddig, läskande långdrink.
- Whisky och cola i högt glas – enkelt, klassiskt och alltid uppskattat.
- Whisky sour med citronjuice, sockerlag och äggvita.
- Ren med ett par isbitar, eller i en penicillin med honung, ingefära och citron.
Om essensen
Jonnys ingår i UP-serien, Ultra Premium, som är vår högsta kvalitetsnivå. Det märks i hur väl de olika skikten hänger ihop: frukten, malten, kryddan och röken avlöser varandra i stället för att trängas, och smaken står sig även när whiskyn späds rejält i glaset.
Det här är whiskyessensen för dig som blandar drinkar oftare än du sitter med ett provningsglas, och som vill ha en pålitlig allroundflaska i barskåpet. Jonnys finns i många storlekar – från 20 ml upp till 5 och 25 liter – så att både hemmabartendern och proffset hittar rätt format.